Postinumeroalue · Juva

51850 Vuorenmaa

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat159koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 132 €−1 % vs. koko maa
Keski-ikä54 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut18 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 51850 Vuorenmaa (Juva) asui 159 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 101,6 km², joten asukkaita on 1,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 132 € vuodessa verojen jälkeen, lähes sama kuin koko maassa. Se on 1 149. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 12 postinumeroalueesta.

20 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 18 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 4,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 85 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 94 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 51850 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 132 €
Keskitulo, asukkaat29 670 €
Mediaanitulo, taloudet38 514 €
Keskitulo, taloudet49 206 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

20 %59 %20 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1510,1 %
16–192,5 %
20–294,4 %
30–398,2 %
40–4913,2 %
50–5911,9 %
60–6923,3 %
70–7920,8 %
80+5,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (142 henkeä).

Vain perusaste25,4 %
Ylioppilastutkinto1,4 %
Ammatillinen54,9 %
Alempi korkeakoulu13,4 %
Ylempi korkeakoulu4,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset42,1 %
Työttömät1,9 %
Opiskelijat4,4 %
Eläkeläiset41,5 %
Lapset 0–148,8 %
Muut1,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat85
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa94 %
Vuokra-asunnoissa6 %
Yksinasuvien taloudet49 %
Lapsitaloudet7 %
Asuntojen keskikoko103,1 m²
Asumisväljyys62,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit100
Työpaikat alueella24

Juva: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Juva

  1. 51780 Kuosmala27 638 €
  2. 51820 Hatsola26 330 €
  3. 51860 Narila26 149 €
  4. 51930 Paatela25 623 €
  5. 51760 Nuutilanmäki24 937 €
  6. 51880 Koikkala24 192 €
  7. 51980 Lauteala23 189 €
  8. 51900 Juva Keskus23 079 €
  9. 51940 Härkälä21 991 €
  10. 51810 Maivala21 988 €
  11. 51890 Risulahti21 214 €

Lähimmät postinumerot

  1. 51780 Kuosmala27 638 €
  2. 51810 Maivala21 988 €
  3. 51820 Hatsola26 330 €
  4. 51860 Narila26 149 €
  5. 51880 Koikkala24 192 €
  6. 51890 Risulahti21 214 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.